W erze przesytu informacyjnego z każdej strony jesteśmy bombardowani konfliktami. Widzimy je w mediach, polityce, ale także we własnym środowisku – naszych małżeństwach, rodzinach i gronach przyjaciół. Tymczasem wiele z nich dałoby się rozwiązać, gdybyśmy mocniej poszukiwali porozumienia niż potwierdzenia własnej racji.
Jak zatem dziś rozmawiać, żeby się dogadać?
Jak odnaleźć porozumienie w świecie pełnym różnych poglądów i idących za nimi konfliktów? W jaki sposób słuchać, by rozumieć i mówić, by być rozumianym?
Nie dyskusja. Nie kłótnia. Rozmowa.
„Przychodzimy na świat bez niczego. Umieramy, nie zabierając niczego. A w międzyczasie kłócimy się o wszystko. I po co?”
- anonimowy internauta
O „BAŃKOLOGII STOSOWANEJ”
CZYLI DLACZEGO TAK TRUDNO NAM ROZMAWIAĆ?
Wszyscy żyjemy wewnątrz mentalnych i informacyjnych „baniek”. Budujemy je zarówno w naszych umysłach, jak i gronach podobnie myślących nam osób.
Przekonanie, że nasza racja jest najbliższa „obiektywnej prawdzie” jest tym silniejsze, im mocniej okopujemy się w swoich poglądach. Tymczasem podważenie własnego systemu myślenia nie tylko może pomóc lepiej komunikować się z ludźmi i budować lepsze więzi – jest też doskonałym sposobem na głębsze poznanie własnego ja.
Może już czas zrobić detoks myślenia i mówienia? Skonfrontować nasze wyobrażenie rzeczywistości z prawdą?
Dzięki tej publikacji masz szansę uwolnić się od uprzedzeń, domysłów i nieprawdy zarówno w relacjach na zewnątrz jak i względem samego siebie!